Zadzwoń do nas +48 22 3506542
Czy po oddłużeniu będę mógł wziąć pożyczkę?
Dodano 16 października 2020

 

Doprowadzenie do umorzenia długów w efekcie skorzystania z procedur z ustawy prawo upadłościowe z pewnością daje możliwość uzyskania wielkiej ulgi i pożegnania koszmarów związanych natrętnymi telefonami i listami od wierzycieli.

Trzeba jednak pamiętać, że po oddłużeniu sytuacja dłużnika w oczach ewentualnego pożyczkodawcy będzie się różnić od sytuacji osoby, która takiego oddłużenia w procedurze sądowej nie uzyskała.

Banki przez 10 lat od ogłoszenia upadłości mają za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK) dostęp do informacji, iż dłużnik taką procedurę przeszedł. Dane z BIK mogą być pomocne dla samego dłużnika, aby powziąć informację o stanie zadłużenia co opisaliśmy w oddzielnym artykule, jednak w pierwszej kolejności są to dane wykorzystywane do określenia zdolności kredytowej. W efekcie próba uzyskania kredytu, pożyczki a nawet zakupu na raty może spotkać się z odmową. Wiele osób narzeka na taki stan rzeczy i jest prawdopodobne, iż Ministerstwo Sprawiedliwości zmieni przepisy w najbliższym czasie. Obecne zachowanie banków oznacza bowiem poważne utrudnienia w realizacji polityki drugiej szansy osobom którym się podwinęła noga.

Jednak wskazujemy, iż powyższe dolegliwości w relacji z bankami nie zawsze muszą wystąpić.

Po pierwsze wskazujemy, iż sposób w jaki bank określa zdolność kredytową zależy w dużym stopniu od podejścia danego banku. Zatem mimo, iż często banki odmawiają zaciągnięcia zobowiązań przez pewien czas po ogłoszeniu upadłości to jednak niektóre banki mają inne stanowisko w tej sprawie. Oznacza to, iż należy być wytrwałym i przy odmowie w 2 bankach nie jest wykluczone, iż 3 bank wyda zgodę na zaciągniecie pożyczki lub karty kredytowej. Potwierdzają to opinie osób, które przeszły przez tę drogę.

Po drugie, poza postępowaniem upadłościowym istnieje możliwość skorzystania z procedury zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli. W tym wypadku nie dochodzi do ogłoszenia upadłości. Zgodnie ze stanowiskiem otrzymanym od BIK: „BIK nie przetwarza informacji na temat układu zawartego na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej”. Może to stanowić dodatkowy argument za wyborem tego postępowania. Szerzej zasady tego postępowania opisujemy w tym artykule.