Zadzwoń do nas +48 22 3506542
Czym jest BIK i jak z niego korzystać?
Dodano 17 maja 2019

Czym jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest to przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych. Biuro Informacji Kredytowej S.A. działa na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 2187).

Jakie informacje znajdziemy w BIK?
Dzięki BIK możemy zweryfikować naszą historię kredytową. BIK rejestruje takie informacje jak m.in. data udzielenia kredytu, ilość rat, waluta, planowany termin spłaty czy terminowość spłaty kredytów i pożyczek. Dane, którymi dysponuje BIK pochodzą od banków oraz firm pożyczkowych.


Jak uzyskać informację z BIK?
Raport z BIK możemy uzyskać na 3 sposoby:
1. Rejestrując się na stronie BIK (raport będzie dostępny do pobrania przez Internet)
2. Wysyłając pismo do Centrum Obsługi Klienta BIK (raport otrzymamy w wersji papierowej)
3. Osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie (raport otrzymamy w wersji papierowej)

Jak uzyskać kopię danych z BIK przez Internet krok po kroku?
Na wstępie warto zaznaczyć, że darmowy raport możemy pobrać, jeśli aplikujemy o niego nie częściej niż raz na pół roku. Chęć częstszego otrzymywania raportów będzie wymagała zakupu jednego z kilku pakietów, który oferuje BIK.

1. Na początku należy zarejestrować się na stronie BIK. Podczas procesu rejestracji będziemy musieli m.in. przesłać zdjęcia dowodu osobistego czy też wykonać bezzwrotny przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł.

2. Po udanej rejestracji logujemy się na swoje konto i w prawym górnym roku ekranu klikamy w ikonę koperty, która przeniesie nas do zakładki „kontakt”.

3. Naszym oczom ukaże się formularz „skontaktuj się z nami”, który musimy wypełnić wybierając w polu „tytuł wiadomości”- „inny temat”, zaś w polu „treść” wpisać: „Zgodnie z Artykułem 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE proszę o udostępnienie mi kopii moich danych przetwarzanych w Państwa systemie”

4. Po kliknięciu w przycisk „wyślij” dostaniemy informację potwierdzającą wysłanie wiadomości, ponadto potwierdzenie otrzymamy również na adres e-mail podany podczas rejestracji.

5. Raport będzie dostępny w ciągu 30 dni od dnia wysłania wiadomości.

6. Po otrzymaniu maila z informacją, że raport jest gotowy, ponownie logujemy się na nasze konto i klikamy w ikonę zębatki w prawym górnym rogu, która przeniesie nas do zakładki „moje konto”. Następnie przechodzimy do pola „pliki do pobrania” gdzie będzie czekał do pobrania nasz raport.