Zadzwoń do nas +48 22 3506542
Po co wnioskować o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Dodano 9 sierpnia 2018

Głównym celem wnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla dłużnika jest dążenie do całkowitego oddłużenia. Dzięki funkcji oddłużeniowej postępowania upadłościowego, dłużnik może w legalny i zgodny z przepisami sposób umorzyć swoje zobowiązania względem wierzycieli. Jeżeli więc posiada się długi, które uniemożliwiają zwykłe funkcjonowanie, postępowanie upadłościowe jest szansą na nowy start. Po jego zakończeniu będzie można grubą kreską oddzielić wszystkie zobowiązania zaciągnięte przed ogłoszeniem upadłości .

Wiele osób uważa, że nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawił, iż są oni w sytuacji bez wyjścia i przez kolejne lata lub dziesiątki lat nie wyplączą się ze swoich długów.

Tymczasem, jeżeli zaciągnięcie zobowiązań, których nie można potem spłacić nie było spowodowane umyślnym działaniem na szkodę wierzycieli oraz nie zostało ono dokonane w wyniku rażącego niedbalstwa dłużnika, co do zasady każda osoba fizyczna ma prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej (w artykule „Czy każdy może wnioskować o upadłość konsumencką?” przedstawiamy kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej).